Opieka Łódź Szubert Med
Tel: 662 005 855

Bezpieczny spacer seniora latem!

Bezpieczny spacer seniora latem!

Utrzymanie aktywności fizycznej wśród seniorów i osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Jedną z najbardziej przyjemnych form aktywności są spacery, które latem, szczególnie w te gorące dni mogą być dla nich bardzo niebezpieczne.

Dzisiaj podpowiemy o kilku zasadach, których warto się trzymać, aby letni spacer seniora, czy osoby niepełnosprawnej był dla bezpieczny.

Bezpieczne godziny na letni spacer dla seniorów i niepełnosprawnych

Odpowiednia godzina na spacer latem ma ogromne znaczenie. Spacery dla osób starszych i niepełnosprawnych zalecane są głównie z rana i po południu. Stanowczo unikamy spacerów z seniorami i niepełnosprawnymi w godzinach 11-14 ze względu na zbyt wysokie temperatury i mocno prażące słońce.

Posiłek to podstawa! Spacer zawsze po jedzeniu!

Szczególnie poranne spacery muszą być poprzedzone zjedzeniem posiłku. Latem, często zdarza się, że apetyt niezbyt dopisuje, jednak nasze opiekunki mają doświadczenie z niejadkami. Jeśli dieta na to pozwala, zalecamy zjedzenie przed spacerem owoców bogatych w wodę np. arbuzów.

Właściwe przygotowanie na spacer to klucz do sukcesu

Osoby starsze i niepełnosprawne często są bardziej narażone na niebezpieczeństwo związane z poparzeniem oraz porażeniem słonecznym. Na spacer warto założyć koszulkę zakrywającą ramiona, a także zastosować krem z wysokim filtrem na odsłonięte części ciała. Przydatnym akcesorium może okazać się również parasolka, która ochroni przed słońcem na przykład podczas odpoczynku na ławce w parku (nie zawsze ławki w cieniu są wolne).

Woda w butelce ratująca życie!

Prawidłowe nawodnienie to podstawa każdego człowieka, szczególnie latem, gdy nasze organizmy są zdecydowanie bardziej podatne na szybkie odwodnienie. Ludzie starsi, osoby chorujące czy niepełnosprawne powinny uważnie patrzeć na ilość przyjmowanych płynów przede wszystkim wody. Mała butelka wody to podstawa dla każdego wybierającego się na spacer latem. Oczywiście im dłuższy spacer planujemy, tym w większą ilość wody powinniśmy się zaopatrzyć.

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo ważniejsze niż chęć spaceru!

Zdecydowanie odradzamy dłuższej aktywności na zewnętrz, w tym spacerów, seniorom i osobom niepełnosprawnym, gdy temperatura na dworze przekracza 28 stopni. Wiemy, że niektórzy lubują się w gorącym lecie, ale pamiętajmy, że bezpieczeństwo i odpowiedzialne zachowanie to podstawa.

Nasze domowe opiekunki medyczne doskonale wiedzą, jak w bezpieczny sposób wybrać się z podopiecznym na spacer. Jeśli potrzebujsz pomocy w opiece nad osobą starszą, chorą lub niepełnosprawną, albo po prostu jesteś tą osobą i potrzebujesz pomocy przy niektórych codziennych czynnościach, skontaktuj się z nami!


<< POWRÓT